PlanteCenter Fyns logo
Koreansk Røn - Sorbus 'Dodong'
Koreansk Røn - Sorbus 'Dodong'
Koreansk Røn - Sorbus 'Dodong'
Koreansk Røn 'Dodong' gennem året, illustration af træet forår, sommer og efterår
Dansk produceret

Koreansk Røn - Sorbus 'Dodong' 150-175

Produktinformation

829,00 DKK

Koreansk Røn 'Dodong' som træ med én gennemgående stamme, leveret i 150 til 175 cm i 7,5 liters potte.

Store klaser af skarlagensrøde bær i sensommeren og kraftige orangerøde høstfarver i efteråret.

Fås også i andre størrelser

Samlet beløb ved stk er .

På lager - Leveringstid 2-4 hverdage

Det her er Koreansk Røn 'Dodong' som træ, altså med én gennemgående stamme og kronen samlet foroven. Det giver et opret træ, hvor stammen er synlig hele vejen op, og hvor kronen sidder frit og kan folde sig ud.

Træet leveres i 150 til 175 cm i en 7,5 liters potte. Det er et ungt træ, der stadig har sin opbygning foran sig, så du følger kronen vokse til de første sæsoner. Højden her er den aktuelle størrelse, ikke sluthøjden.

Bladene er finnede og friske grønne om sommeren. I sensommeren kommer de store klaser af skarlagensrøde bær, og i efteråret skifter løvet til varme orange og røde toner. Bærrene sidder længe og er et godt spisekammer for havens fugle.

'Dodong' vil helst stå lyst og solrigt, for det er der bær og høstfarver kommer bedst frem. Den er ikke kræsen med jorden, så længe den er nogenlunde veldrænet, men den bryder sig ikke om at stå vandlidende. Plant i samme dybde som i potten, vand godt, og hold jorden fugtig den første sæson.

Røn er hjemme i et køligt klima og fuldt hårdfør i danske haver. Den tåler frost og blæst og kan plantes i det meste af landet. Beskæring er sjældent nødvendig, du fjerner blot døde eller skævt voksende grene efter behov.

A-kvalitet.
Leveres i 7,5 liters potte. 150-175 cm.
Dansk produceret, leveret direkte fra producenten.

Er du i tvivl om forskellen på træ og busk, så læs vores guide til opstammet træ, og se hele udvalget under røn.

Vi leverer til hele Danmark

Fast lav fragt (brofast)