PlanteCenter Fyns logo
Japansk Hængekirsebær - Prunus serrulata 'Kiku-Shidare-Sakura'
Japansk Hængekirsebær - Prunus serrulata 'Kiku-Shidare-Sakura' blomster
Dansk produceret

Japansk Hængekirsebær - Prunus serr. 'Kiku-Shidare-Sakura' klump 18-20 cm stamme 220 cm

Produktinformation

8.349,00 DKK

Japansk hængekirsebær 'Kiku-Shidare-Sakura' (Prunus serrulata) har lange, nedhængende grene, der i april og maj er besat med tætfyldte, rosa blomster. Her som højstammet klumptræ med en stamme på cirka 220 cm.

Denne størrelse er et klumptræ med en stammeomkreds på 18-20 cm.
Klumptræer kan kun leveres i vinterhalvåret, fra slutningen af oktober eller starten af november og frem til april, og vi aftaler leveringsdagen med dig.

Fås også i andre størrelser

Samlet beløb ved stk er .

På lager - Levering efter aftale

Japansk hængekirsebær 'Kiku-Shidare-Sakura' som stort klumptræ

'Kiku-Shidare-Sakura' er et af de mest kendte japanske hængekirsebær. Grenene hænger lodret ned, og i april og maj er de besat hele vejen med tætfyldte, rosa blomster, der er mørkere i knop og lysner, når de åbner sig. De mange kronblade får hver blomst til at ligne en lille krysantemum, og det er det, 'kiku' i navnet betyder. Løvet springer ud i bronzerøde toner, bliver friskt grønt og går om efteråret over i gule og orange nuancer.

Plads, voksested og pleje

Som højstammet træ sidder kronen oven på en lige stamme på cirka 220 cm, så de hængende grene har god plads til at falde frit. Stammen bliver i den højde, mens træet vokser i bredden, og med årene kan grenene nå helt ned til jorden. Det står smukkest som solitær i plænen eller ved terrassen, hvor de hængende grene kan ses hele vejen rundt.

Træet vil have sol og gerne læ og god, veldrænet havejord, der holder på fugten uden at stå vådt. Det er hårdført i dansk klima. Skud, der kommer fra stammen eller fra jorden ved foden, skal skæres væk, mens de er små, for de vokser opret og tager ellers magten fra kronen.

Beskær kun lidt, og gør det sidst på sommeren. Kirsebær er følsomme over for bakteriekræft og sølvglans, som lettest trænger ind gennem snitsår i den fugtige, kolde del af året. Fjern døde grene og skud, der vokser opret eller ind i kronen, men lad de hængende grene være. Se vores guide til grundlæggende beskæring.

Et stort træ fra første dag

Et klumptræ leveres med jordklumpen om rødderne. Med en stammeomkreds på 18-20 cm får du et træ, der giver haven højde og struktur fra den dag, det bliver plantet. Et så stort træ skal støttes med pæle de første år og vandes grundigt de første to somre.

Stort træ med klump, stammeomkreds 18-20 cm, stamme cirka 220 cm.
Klumptræer leveres kun i vinterhalvåret fra slutningen af oktober eller starten af november og frem til april. Bestil nu, så leveres træet når det kan flyttes.
Dansk produceret, leveret direkte fra producenten.

'Kiku-Shidare-Sakura' findes også i potte med 120 cm, 150 cm, 180 cm, 200 cm og 220 cm stamme og som bundpodet. Se flere sorter under prydkirsebær og i vores guide til japansk kirsebærtræ.

Vi leverer til hele Danmark

Fast lav fragt (brofast)