PlanteCenter Fyns logo
Blodbøg - Fagus sylvatica 'Riversii' klumptræ
Dansk produceret

Blodbøg - Fagus sylvatica 'Riversii' klump 175-200 cm

Produktinformation

2.129,00 DKK

Blodbøg 'Riversii' (Fagus sylvatica) har blanke, dybt purpurrøde blade hele sommeren og en bred, rund krone. Her som klumptræ.

Denne størrelse er et klumptræ med en totalhøjde på 175-200 cm.
Klumptræer kan kun leveres i vinterhalvåret, fra slutningen af oktober og frem til april, og vi aftaler leveringsdagen med dig.

Fås også i andre størrelser

Samlet beløb ved stk er .

På lager - Levering efter aftale

Blodbøg 'Riversii' som klumptræ

De nye blade er mørkt purpurrøde og blanke, og 'Riversii' holder den mørke farve hele sommeren og frem til løvfald. Farven bliver flottest på en solrig plads.

Klumptræ eller træ i potte

Træet leveres som klumptræ med jordklumpen om rødderne, og størrelsen er målt som totalhøjde, altså hele træets højde. Vi har også 'Riversii' i potte, fx i 200-250 cm.

Plads, voksested og pleje

Blodbøg er fuldt hårdfør i Danmark og bliver med tiden et stort træ på omkring 15 meter med en bred, rund krone. Den trives i sol eller halvskygge i almindelig, næringsrig havejord, der holder på fugten, men den bryder sig ikke om at stå vådt om vinteren. Den står flottest som solitær i græsplænen eller i en allé.

Klumptræ med jordklump

Et klumptræ leveres med jordklumpen om rødderne. Denne størrelse har en totalhøjde på 175-200 cm.

Et så stort træ skal støttes med pæle de første år. Vand det grundigt én gang om ugen i sommerhalvåret de første to somre, gerne med en vandingspose, så vandet siver langsomt ned til rødderne.

Træ med klump, totalhøjde 175-200 cm.
Klumptræer leveres kun i vinterhalvåret fra slutningen af oktober og frem til april. Bestil nu, så leveres træet når det kan flyttes.
Dansk produceret, leveret direkte fra producenten.

Se flere bøgetræer under bøg.

Vi leverer til hele Danmark

Fast lav fragt (brofast)