
White Jacques Cartier rose
Produktinformation
99,00 DKK
Gammeldags portlandrose i rent hvid med kraftig duft. Meget sund mod sortplet.
Mindstekøb af barrodsroser er 5 stk.
Ved 5 stk. er styk-prisen
99,00 DKK
Køb flere og få mængderabat
| Antal | Stk pris | Du sparer |
|---|---|---|
| 92,00 DKK | 70,00 DKK | |
| 85,00 DKK | 350,00 DKK |
Forudbestilling - forventet levering fra 1. oktober
White Jacques Cartier er en gammeldags portlandrose med tætfyldte, rent hvide blomster og en kraftig, klassisk rosenduft. Den er kompakt, meget sund mod sortplet og blomstrer flere gange, oplagt i bedet eller som en lav, duftende hæk.
Fakta om White Jacques Cartier
| Type | Historisk rose, portland |
| Farve | Ren hvid |
| Duft | Kraftig rosenduft |
| Blomstring | Remonterende, blomstrer flere gange |
| Højde | 100 til 120 cm |
| Lyskrav | Sol |
| Hårdførhed | Meget god |
| Sundhed | Meget god |
| Velegnet til | Bed og hæk |
White Jacques Cartier vokser kompakt og oprejst og bliver 100 til 120 cm høj. Den står flottest i en gruppe af fem ens i bedet eller som en lav, duftende hæk, hvor du kan nyde de rene hvide blomster og duften tæt på.
Som alle vores roser er White Jacques Cartier en danskproduceret barrodsrose, friland-dyrket og fuldt vinterhårdfør. Plant den i hvileperioden fra november til april med podestedet 7 til 10 cm under jorden, og skær den let tilbage om foråret. Se hele fremgangsmåden i vores guide til plantning af barrodsroser og beskæring af roser.
White Jacques Cartier sælges som barrod, og mindstekøbet er 5 planter af samme sort. Fem ens giver en tæt, duftende hæk, eller du kan sætte dem enkeltvis i haven.
Se flere i vores historiske roser eller i hele vores udvalg af roser.
Vi leverer til hele Danmark
Fast lav fragt (brofast)