PlanteCenter Fyns logo
Harlow Carr engelsk rose i lyserød, sund og hårdfør med mange blomster
Dansk produceret

Harlow Carr rose

Produktinformation

139,00 DKK

Engelsk rose i lyserød, 90 til 120 cm. Med kraftig duft. Sund og hårdfør.

Mindstekøb af barrodsroser er 5 stk.
Ved 5 stk. er styk-prisen

139,00 DKK

Køb flere og få mængderabat

AntalStk prisDu sparer
129,00 DKK100,00 DKK
120,00 DKK475,00 DKK

Samlet beløb ved stk er .

Forudbestilling - forventet levering fra 1. oktober

Harlow Carr er en engelsk rose i lyserød. Den blomstrer villigt i flere hold hen over sommeren og bliver 90 til 120 cm høj. Den har en kraftig, dejlig duft. Den er meget hårdfør og passer stort set sig selv.

Fakta om Harlow Carr

TypeEngelsk rose
FarveLyserød
DuftKraftig duft
BlomstringRemonterende, blomstrer flere gange
Højde90 til 120 cm
LyskravSol
HårdførhedMeget god
SundhedGod
Velegnet tilBed og krukke

Harlow Carr bliver 90 til 120 cm høj og er velegnet til bed og krukke. Plant den et sted med god luft omkring, så holder den sig sund og blomstrer villigt.

Som alle vores roser er Harlow Carr en danskproduceret barrodsrose, friland-dyrket og fuldt vinterhårdfør. Plant den i hvileperioden fra november til april med podestedet 7 til 10 cm under jorden. En engelsk rose nøjes med en let udtynding om foråret, hvor de kraftige skud fra sidste sommer afkortes med cirka halvdelen, og sideskuddene skæres ind til tre til fem øjne. Se hele fremgangsmåden i vores guide til plantning af barrodsroser og beskæring af roser.

Harlow Carr sælges som barrod, og mindstekøbet er 5 planter af samme sort. Derover kan du frit lægge flere til, én ad gangen.

Se flere i vores engelske roser eller i hele vores udvalg af roser.

Vi leverer til hele Danmark

Fast lav fragt (brofast)