PlanteCenter Fyns logo
David Rosenmager rose, rød og orange buketrose med klaser af blomster
Dansk produceret

David Rosenmager rose

Produktinformation

79,00 DKK

Varm rød og orange buketrose med tidligt flor. Sund og robust.

Mindstekøb af barrodsroser er 5 stk.
Ved 5 stk. er styk-prisen

79,00 DKK

Køb flere og få mængderabat

AntalStk prisDu sparer
73,00 DKK60,00 DKK
68,00 DKK275,00 DKK

Samlet beløb ved stk er .

Forudbestilling - forventet levering fra 1. oktober

David Rosenmager er en varm og livlig buketrose i rød og orange, der spiller mod gyldne toner hen mod efteråret. Den er tidligt ude med sit flor og bliver ved længe, og busken er sund og robust. En lokal sort med masser af farve i bedet.

Fakta om David Rosenmager

Type Buketrose
Farve Rød og orange
Duft Middel duft
Blomstring Remonterende, blomstrer flere gange
Højde 80 til 100 cm
Lyskrav Sol
Hårdførhed Meget god
Sundhed Meget god
Velegnet til Bed og gruppe

David Rosenmager vokser oprejst og busket og bliver 80 til 100 cm høj. Den står flottest i en gruppe af fem ens i bedet eller langs en sti, hvor de varme farver samler sig.

Som alle vores roser er David Rosenmager en danskproduceret barrodsrose, friland-dyrket og fuldt vinterhårdfør. Plant den i hvileperioden fra november til april med podestedet 7 til 10 cm under jorden, og skær den let tilbage hvert forår. Se hele fremgangsmåden i vores guide til plantning af barrodsroser og beskæring af roser.

David Rosenmager sælges som barrod, og mindstekøbet er 5 planter af samme sort. Derover kan du frit tilføje flere, én ad gangen. Fem ens i en gruppe giver det flotteste og mest sammenhængende flor.

Se flere i vores buketroser eller i hele vores udvalg af roser.

Vi leverer til hele Danmark

Fast lav fragt (brofast)